שתפו בפייסבוק!

שיתןף המאמר הנוכחי בפייסבוק

Sister Rosetta Tharpe


ב-1915 נולדה אחת התופעות המיוחדות והקוליות בעולם המוזיקה השחורה הרוחנית. היא תמיד נעה סביב עולם הגוספל, אבל כשמישהו נולד בעיירה שקוראים לה "מפעל כותנה" (Cotton plant) בארקנסו, גורלו נחרץ והוא יהיה איש בלוז. או אשת בלוז.

Sister Rosetta Tharpe

Sister Rosetta Tharpe

ת'ארפ נולדה כרוזטה נובין (אטקינס) לתוך הוויה של הכנסיה האונג'ליסטית, ובגיל 6 הופיעה לראשונה הופעת סולו בכנסיה. האם והבת הוטבלו לזרם הנוצרי COGIC (שזה CHURCH OF GOD IN CHRIST) ועד גיל 18 הופיעה רוזטה עם אימה כשהאם מטיפה והבת מלווה בגיטרה ושירה. ב-1934 רוזטה מתחתנת עם מטיף COGIC בשם תומאס ת'ורפ - שם שתאמץ בשיבוש קל כשם הבמה שלה עד יום מותה (ומאז זרמו עוד הרבה בעלים - נדלג על הקטע הזה בביוגרפיה שלה...). רוזטה מתחילה להתפרסם ביחד עם בעלה בהופעות דתיות, אבל מפהלשם מתחילה לעשות גיגים משל עצמה. ב-1941 היא מתחברת עם תזמורת לאקי מילינדר ויוצרת ביג בנד-בלוז-גוספל לתפארת מדינת שיקאגו. ככה זה נשמע אז:

 


 

 

 

מיד אחרי המלחמה רוזטה מחליטה להתקדם בחיים, נפרדת מהתזמורת, נפרדת מבעלה ויוצאת לקריירת סולו. היא חתמה עם תקליטי DECCA שהאיצה בה למתוח את הגבולות הכנסייתיים שלה, והיא אכן לא חששה לעשות את זה. התוצר שיצא היה שירת גוספל דתית, CALL AND ANSWER קלאסי (עם מקהלה או עם מארי ווייט העזר כנגדה) אבל עם טוויסט של בלוז ג'אזי ובעיקר: כמות בלתי נתפסת של קוליות. לפרקים זה נראה מוטרף לגמרי: Is it a bomb? is it a plane? Is it Angus Young? NO! it's sister Rosetta Tharpe!

                  

תודו שגיבסון SG על "נזירה" נראה לא רע! ההשפעה של רוזטה הייתה עצומה - אלביס, ג'רי לי לואיס, ארתה פרנקלין - אלה ואחרים ממש גדלו על המוזיקה שלה. ביתו של ג'וני קאש סיפרה לאחר מותו שסיסטר רוזטה הייתה הזמרת החביבה עליו. גם המחוות אליה חזרו לאופנה:  באלבום המצליח של רוברט פלאנט ואליסון קראוס (2007) יש שיר בשם "SISTER ROSETTA GOES BEFORE US" בסרט RED,WHITE & BLUES (מהסדרה בהפקת מרטין סקורסזה) הוזכרה סיסטר רוזטה כתופעה ייחודית וגיטריסטית בחסד עליון על ידי אנשי הממלכה המאוחדת (שמפיהם הסרט התעודי המרתק הזה). הזמרת מישל שוקד (SHOCKED כאילו) התחברה גם היא לכנסיית COGIC והוציאה לאחרונה אלבום גוספל שנפתח בשיר של סיסטר רוזטה. מישל אמרה על זה ככה:

I was moved by the power of rock ’n’ roll. And if you follow the trail from rock ’n’ roll, it always leads you back to the blues, sweet soul music and finally to the churches and gospel music.

הנה מישל שוקד לייב בכנסייה למי שרוצה לראות קטע גוספל אוטנטי. וזו מישל שוקד הותיקה, הפולקיסטית הנהדרת עם אנקורג'. אבל חזרה לסיסטר רוזטה, שיצרה לא מעט מחלוקות בקרב הקהל שלה עם פריצת הגבולות שלה, איבדה את כל רכושה  ונאלצה "לברוח" לבריטניה שבאותם שנים התחילה לגלות את הבלוז האמריקאי.

סיסטר רוזטה ת'ארפ, 1967

סיסטר רוזטה ת'ארפ, 1967

 

רוזטה הופיעה שם עם כל הגדולים (מאדי ווטרס, סוני טרי ובראוני מגי ועוד רבים) וקיבלה כבוד מלכים. היא המשיכה להסתובב באירופה בכל שנות השבעים, עד שקיבלה שבץ מוחי ב-1970. השבץ הוריד לה רגל והרס לה את יכולת הדיבור, אבל באופן פלאי לשיר היא כן הצליחה והמשיכה להופיע. ב-1973 השבץ הכריע אותה סופית והיא נקברה עניה בקבר לא מסומן בפילדלפיה. לכבודה, הנה היא ב-didn't it rain:                   

אבל נראה לכם שיהיה כזה סוף עגום לאשה כזו? ב-11 לינואר בשנת 2008, לאחר שלאורך כל העשור התחיל שמה לצוץ בסרטים, מוזיקה וספרים, הכריז המושל של פנסילבניה על "יום סיסטר רוזטה ת'ארפ", קיים קונצרט צדקה לכבודה (שיהיה כל שנה) ובכסף שנאסף הוקמה לה מצבה שתציין את פועלה של אחת הנשים החזקות במוזיקה. אוווו מאמא.

הנה דיסק טוב שלה בהוצאה מחודשת מ-2003 - חפשו אותו! (גם הייתה יפה הממזרה)

 

אינך רשאי לכתוב טוקבקים

באנר

הג'אם והמפגש הבא בעוד

Get Adobe Flash player


נפגשים ב-21.07.2017
במייקס פלייס הרצליה

חדשות אחרונות

 

  • דניאל דוורסקי טריו זכו בקטגורית הלהקות באתגר הבלוז הישראלי ויסעו לייצג אותנו בממפיס!

  • עידן שניאור הוא הזוכה בקטגוריית סולו/דואו בה ייצג אותנו בממפיס בסוף ינואר!

 
  • בוקר טי ג׳ונס ולהקתו יופיעו בחודש ינואר בישראל! למידע וכרטיסים לחצו כאן

  • הצטרפו לעמותת הבלוז בישראל ועזרו לנו לקדם את הבלוז!לוח הופעות

<< נוב' 17 >> 
 א'  ב'  ג'  ד'  ה'  ו'  ש' 
     2  3  4
  5  6  7  91011
121314161718
192021232425
2627282930  

 

העמותה היא שלוחה ישראלית רשמית של ארגון הבלוז העולמי

הקבוצה שלנו בפייסבוק

לחצו להצטרפות לעמותה!

התשלום מאובטח באמצעות PayPal Get your membership via PayPal
עזרו לנו לקדם את הבלוז בישראל! Join the IBS now!

הרשמה לניוזלטר עמותת הבלוז

Email address:

First Name:

Last Name:


הופעות קרובות

Traveling Blues on IDC Interna...

× ××××ר
רביעי
22

Traveling Blues on IDC Interna... Eli Dr. Blues Marcus presents a varied  spectrum of Blues music from all corners of the world You can also listen anytime to the recorded shows at Soundcloud.com/Dr-BluesEventlist-Teaser Modul by Eifel Webdesign ezuri.de